Kategoria skierowana jest do firm z terenu Dolnego Śląska, których produkt osiągnął sukces stając się rozpoznawalnym w skali całej Polski i/lub międzynarodowo, promując tym samym nasz region jako miejsce, w którym powstają nowe idee przekuwane w realne oferty dla klientów zarówno indywidualnych jak i korporacyjnych. Nagrodzimy przedsiębiorców, którzy poprzez swoją pracę przyczyniają się do budowania marki Dolnego Śląska poza granicami regionu i kraju. Pragniemy docenić te podmioty, które podkreślają pochodzenie z naszego regionu, a jednocześnie swoją podstawową działalnością – dostarczaniem produktów lub usług na najwyższym poziomie – stanowią – przez swoją postawę – o sile Dolnego Śląska, jako regionu ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych i niebojących się wyzwań.
W 16. edycji Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza nominowani w kategorii Dolnośląski Produkt Roku są:
Look4App – to wrocławski Software House, który tworzy innowacyjne rozwiązania Blockchain, Web oraz Internet of Things dla klientów ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemiec, Dubaju, Australii i Tajlandii. Proaktywne podejście, silna etyka biznesowa i działanie oparte na sprawdzonych danych zapewniło firmie grono zadowolonych klientów. Na całym świecie promuje ona najnowsze technologie, budując jednocześnie wizerunek i pozycję Wrocławia na światowej mapie IT jako ośrodka tworzącego wyjątkowo innowacyjne rozwiązania. Według rankingu Clutch.io Look4App należy do Top 5 światowych firm realizujących projekty Blockchain.
Eckert AS Sp. z o.o. – twórca inteligentnego systemu ConnECKt 4.0, którego zadaniem jest wprowadzenie użytkownika maszyn Eckert do Przemysłu 4.0. Polega on na stałym pobieraniu danych z maszyny oraz przekazywaniu ich osobie zarządzającej produkcją, znajdującej się w dowolnym miejscu na świecie. Dane prezentowane są na panelu, do którego dostęp odbywa się poprzez internet. Dotyczą one między innymi: sprawności maszyny, wydajności, czasu pracy i przestojów, zużycia części eksploatacyjnych i gazów, zbliżających się terminów konserwacji oraz temperatury otoczenia. Pobierane dane są zapamiętywane i na ich podstawie tworzone są analizy i statystyki stanowiące pomoc w zarządzaniu produkcją. Obecnie na ofertę firmy Eckert składają się urządzenia tnące w technologiach: tlenowej, plazmowej, wodnej i laserowej, a także maszyny bazujące na kombinacjach – jako przecinarki plazmowo-tlenowe lub wodno-plazmowe. Maszyny z Legnicy pracują w ponad 30 krajach w Europie, Azji i Afryce. Przedsiębiorstwo jest członkiem elitarnego stowarzyszenia Industry Business Network 4.0, którego celem jest popularyzacja idei Przemysłu 4.0 oraz tworzenie standardów z tego zakresu dla przedsiębiorstw z sektora MŚP.
Laparo Sp. z o.o. – Laparo Medical Simulators to firma specjalizująca się w projektowaniu oraz produkcji symulatorów do nauki laparoskopii dla lekarzy, szpitali, oddziałów szpitalnych, uczelni medycznych i centrów symulacji. Jej produkty cieszą się dużym powodzeniem wśród chirurgów, którzy zanim staną przy prawdziwym stole operacyjnym muszą poświęcić wiele godzin na naukę umiejętności praktycznych. Obecnie firma pracuje nad unikatowym trenażerem, który będzie wykorzystywał elementy wirtualnej rzeczywistości i treningu manualnego. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii VR symulator będzie odzwierciedlał warunki panujące na sali operacyjnej, dzięki czemu przyszli chirurdzy będą w pełni przygotowani do pracy z pacjentem. Produkt będzie innowacją na światową skalę. Urządzenie dedykowane jest placówkom kształcącym przyszłych lekarzy, szpitalom, uczelniom medycznym, centrom symulacji medycznych i ośrodkom badawczo-rozwojowym.
Gratulujemy!