Nominowani Dolnośląski Produkt Roku
Nominowani – Dolnośląski Produkt Roku
12 października 2019
Nominowani Skuteczna Kampania Marketingowa
Nominowani – Skuteczna Kampania Marketingowa
14 października 2019
Show all

Nominowani – Wizjoner Przestrzeni

Nominowani Wizjoner Przestrzeni

Kategoria skierowana do podmiotów, których celem jest tworzenie nowoczesnych, estetycznych i przyjaznych środowisku przestrzeni. Docenimy oryginalne, ale i spójne z otoczeniem, zrealizowane w ostatnich 3 latach projekty zabudowy przestrzeni na Dolnym Śląsku. Zwycięzcę w tej kategorii charakteryzować musi zastosowanie rozwiązań innowacyjnych oraz uwzględniających potrzeby społeczności lokalnej. Kluczowa jest także całościowa koncepcja istniejących i zaplanowanych elementów zagospodarowania przestrzeni, tworząca wyraźną wizję dopasowaną do specyfiki miejsca, którego dotyczy. Miernikiem sukcesu tej wizji powinno być wypełnianie się wykreowanych przestrzeni życiem – tym społecznym, jak i naturą, a także rezultat ekonomiczny inwestycji. Dołączona do ankiety wizualizacja zgłoszonej do konkursu przestrzeni będzie dodatkowym atutem kandydata do nagrody.


W 16. edycji Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza nominowani w kategorii Wizjoner Przestrzeni są:

Atlas Ward Polska Sp. z o.o. – firma specjalizująca się  w budowie parków logistycznych, hal magazynowych i produkcyjnych, obiektów biurowych i ekologicznych. Kompleksowo realizuje inwestycje budowlane, począwszy od projektu aż po zarządzanie procesami administracyjnymi i budowlanymi. W ciągu 20-letniej działalności Atlas Ward Polska zrealizował ponad 600 inwestycji o łącznej powierzchni przekraczającej 3 mln mkw. Jest generalnym wykonawcą kompleksu biurowców AWARD Business Park. To inwestycja biurowa klasy A, zlokalizowana przy ulicy Zwycięskiej 41 we Wrocławiu – na pograniczu Partynic i Ołtaszyna. Dogodna lokalizacja oraz nowoczesna architektura, doskonale wpisująca się w perspektywę ulicy, sprawiają, że projekt został optymalnie dopasowany do potrzeb dolnośląskiego biznesu o zasięgu ogólnopolskim. Przestrzeń tworzą trzy zgrabne monolity z dużą ilością okien. Budynki zostały cofnięte kilkadziesiąt metrów od linii ulicy, co spowodowało otwarcie przestrzeni miejskiej. Od jezdni oddzielają go dwie linie parkingowe oraz pas zieleni. Całkowita powierzchnia komercyjna budynku to ponad blisko 17 tys. mkw. Atlas Ward Polska projektując AWARD Business Park za kluczowe kryterium przyjął ergonomię. Istotne są również standardy energetyczne obiektu, które wysoce przewyższają wymagania norm obowiązujących od 2021.

Archicom S.A. – ogólnopolski deweloper, realizujący projekty we Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Firma zrealizowała już ponad 160 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce. Misją Archicomu jest tworzenie przestrzeni pięknej, funkcjonalnej i przyjaznej człowiekowi. Grupa posiada własne biuro architektoniczne. Specjalizuje się w projektowaniu i realizacji osiedli społecznych, będących odpowiedzią na zmieniający się styl życia współczesnych mieszkańców miast oraz ich społecznych potrzeb. Od wielu lat Archicom pełni rolę mecenasa sztuki, akcentując jej znaczenie w życiu mieszkańców Wrocławia m.in. poprzez rzeźby w przestrzeniach publicznych, wydarzenia artystyczne na osiedlach, warsztaty dla dzieci czy restaurowanie ważnych dla miasta obiektów m.in. wsparcie rewitalizacji Pałacu Królewskiego we Wrocławiu czy Centrum Sztuki Piekarnia. W długofalową strategię firmy wpisuje się tworzenie przyjaznych przestrzeni wśród natury. Potwierdzeniem tego jest przywracanie miastu terenów nadrzecznych. Przykładem jest Olimpia Port, gdzie przyświecała idea włączenia tego obszaru do krwiobiegu miasta i uczestnictwo w procesie odrodzenia życia towarzyskiego i kulturalnego wzdłuż wrocławskich rzek. Blisko 25 hektarowy, poprzemysłowy teren został przekształcony w multifunkcyjne osiedle społeczne z mariną.

Gmina Ścinawa – gmina zlokalizowana w powiecie lubińskim. Lokalny samorząd stawia tu na kompleksowy rozwój, pozyskując środki zewnętrzne na inwestycje, które służą mieszkańcom i przyciągają potencjalnych inwestorów. W ostatnich latach przebudowany został stadion miejski w Ścinawie, otwarto także Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie. We współpracy z powiatem lubińskim, budowane i remontowane są świetlice wiejskie, place zabaw oraz Otwarte Strefy Aktywności. Podejmowane działania koncentrują się wokół ekologii i  nowoczesnych rozwiań poprawiających jakość życia mieszkańców. Doceniane jest sąsiedztwo Odry. Wykorzystywane są turystyczne walory rzeki, nawiązuje się też do portowych tradycji samego miasta. Jednym z projektów realizowanych nad Odrą jest budowa parkingu w  oryginalnej formie statku. Obiekt stał się również zapleczem parkingowo-sanitarnym dla portu w Ścinawie, w którym odbywa się większość plenerowych imprez. Aby jak najlepiej oddać charakter statku, użyto wysokiej jakości betonu architektonicznego. „Dziób” parkingu został wykonany metodą szkutniczą, jaką wykonuje się jednostki pływające. W kwietniu 2019 r. obiekt został uroczyście otwarty, a na jego dziobie ustawiono odrestaurowany czołg T-34, który wcześniej przez lata stał na cokole w  ścinawskim rynku i urósł do rangi symbolu miasta. W  jednej bryle połączony został charakter miasta, jego walory oraz historia. Parking-statek, oprócz walorów estetycznych, jest użyteczny i idealnie wkomponowuje się w nadodrzańskie nabrzeże, pełniąc funkcję swoistego pomostu, który łączy miasto z piękną rzeką. Odwiedzający Ścinawę goście mogą w bezpiecznym miejscu pozostawić swoje pojazdy i wypożyczyć rowery lub skorzystać z komunikacji zbiorowej, ponieważ opisywany obiekt funkcjonuje w formule Park & Ride. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie emisji spalin w centrum miasta.

Gratulujemy!

Nominowani Wizjoner Przestrzeni