Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza: Wyróżnij Liderów Biznesu i Wschodzące Gwiazdy
2 sierpnia 2023
Jubileuszowa Wielka Gala Biznesu za nami. Dolnośląskie Gryfy rozdano po raz 20 – ty!
25 października 2023
Show all

Zwycięzców poznamy 23.10 w Narodowym Forum Muzyki

23 października 2023 roku w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się Wielka Gala Biznesu.

Podczas Gali wręczone zostaną statuetki Laureatom XX edycji Konkursu “Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”.

Nominowani w tegorocznym konkursie „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”:

Firma wspierająca rozwój pracowników
MERITUM Centrum Obsługi Biznesu Sp. z o.o.
MERITUM Centrum Obsługi Biznesu to firma działająca w sektorze outsourcingu usług księgowych oraz kadrowych. To zespół ponad 60 osób, które na co dzień obsługują około 600 przedsiębiorców. Misją firmy jest łączenie wysokiego poziomu merytorycznego z największą dbałością o relacje. Aby osiągnąć ten cel wykorzystują automatyzację, która pomaga zyskać czas na rozwój kompetencji miękkich.

SoftServe Poland
SoftServe to międzynarodowa firma technologiczna, świadcząca usługi doradcze w zakresie rozwoju oprogramowania na terenie całej Polski. Zatrudnia ponad 1600 pracowników, którzy codziennie wdrażają kolejne innowacje. Dlatego też przedsiębiorstwo wspiera kulturę uczenia się przez całe życie. W tym celu stworzyło SoftServe University, gdzie zaangażowano
ponad 1000 ekspertów, trenerów i mentorów, aby opracować ponad 10 000 rozwiązań edukacyjnych dla pracowników firmy.

OpsTalent Sp. z o.o. sp.k.
OpsTalent to dynamiczna firma outsourcingowa, zajmująca się obsługą klienta, usługami technologicznymi oraz wsparciem IT w ponad 30 językach. Swoją markę buduje na na świecie poprzez inwestowanie w ludzi i w kulturę organizacji. Wellbeing jest tu realizowany na każdym poziomie funkcjonowania firmy.

Dolnośląski produkt roku

MERYwall
MERYwall to innowacyjna zabudowa ściany z materiału Corian® firmy DuPont®, która pozwala na zachowanie najwyższych standardów higieny w placówkach medycznych. To również centrum zaopatrzenia medycznego, obejmujące punkty poboru gazów medycznych, gniazda elektryczne i informatyczne, system przywoławczy oraz oświetlenie, które są
kluczowe dla efektywnej opieki nad pacjentami. Najważniejszym aspektem MERYwall jest jednak zaawansowana technologia oczyszczania powietrza, która skutecznie usuwa wirusy, alergeny i nieprzyjemne zapachy.

Laparo Sp. z o.o.
Laparo Apex Pro to pierwszy na świecie symulator laparoskopowy przeznaczony dla treningu chirurgów dziecięcych, zwłaszcza przy operacjach ratujących życie noworodków, wykonywanych w pierwszych dobach ich życia. To wynik intensywnych prac badawczo-
rozwojowych, które trwały ponad 2 lata i zaangażowały dziesiątki inżynierów oraz specjalistów z zakresu medycyny.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice
Miejsce to w ciągu dziesięciu lat zdecydowanie zmieniło swój wizerunek. Było to możliwe dzięki prowadzeniu tu profesjonalnej rekreacji, organizowaniu szkoleń z najlepszymi trenerami z różnych kultur jeździeckich, a także otwarciu terenu dla okolicznych mieszkańców. Dzięki temu Wrocławski Tor Wyścigów Konnych stał się prawdziwą europejską
marką. W ciągu 10 lat średnia liczba widzów przychodzących na wyścig zwiększyła się o ponad 5,5 tys.

Lider / ka biznesu


Renata Biel

Renata Biel jest prezesem zarządu firmy Urtica. Dzięki jej doświadczeniu i pozytywnej, otwartej na nowe idee osobowości, spółka ta jest stabilną, otwartą i przewidywalną organizacją, co ma duże znaczenie na rynku dystrybucji szpitalnej. Aktywnie wspiera rozwój kompetencji merytorycznych i miękkich zespołu oraz transformację cyfrową firmy. Angażuje się również w działalność charytatywną w ramach Fundacji Urtica Dzieciom, w której pełni rolę członka Rady Nadzorczej.

Ireneusz Kropidłowski

Ireneusz Kropidłowski jest Prezesem Zarządu Gminnej Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” w Bogatyni, Członkiem Rady Nadzorczej Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni w Warszawie oraz Członkiem Zarządu Związku Pracodawców Powiatu Zgorzeleckiego. Prowadzi również własne biuro rachunkowe. Od 20 lat zajmuje się tematyką związaną z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Jest twórcą Jadłodzielni w Bogatyni oraz inicjatorem wielu akcji mających na celu integrowanie przedsiębiorców oraz pomoc lokalnej społeczności.

Wojciech Ćmikiewicz
Wojciech Ćmikiewicz to lider, który łączy w swoim działaniu umiejętności biznesowego stratega z empatią i ludzką stroną biznesu. Vorwerk pod jego kierownictwem stał się wiodąca firmą na rynku inteligentnych rozwiązań dla domu. To człowiek aktywnie zaangażowany w działalność na rzecz potrzebujących m.in. w pomoc SOS Wioskom Dziecięcym w Ukrainie oraz w pomoc ofiarom wojny w tym kraju. Z jego inicjatywy w firmie powstała grupa pomocowa dla uchodźców. Zorganizował też ogólnopolską akcję gotowania ciepłych posiłków dla podopiecznych organizacji pozarządowych.

Samorząd przyjazny biznesowi

Urząd Miejski w Świdnicy
Świdnicki samorząd od lat tworzy sprzyjające warunki rozwoju dla lokalnego biznesu. Angażuje się w międzynarodowe programy wspierające przedsiębiorczość oraz przyznaje nagrody gospodarcze „Świdnickiego Gryfa”. Aktywnie wspiera również kontakty oraz współpracę między lokalnymi przedsiębiorcami. Na terenie Świdnicy realizowany jest Program „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, którego celem jest współpraca pomiędzy pracodawcami, młodymi osobami oraz jednostkami samorządu terytorialnego.

Gmina Kobierzyce
Gmina Kobierzyce jest członkiem Lokalnej Grupy Działania – Lider, która przyznaje dofinansowania na założenie lub rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz wspomaga je w pozyskaniu dotacji i partnerów biznesowych. W 2023 r. gmina Kobierzyce czynnie włączyła się w projekt „Bez Mikro Nie Ma Makro”, którego celem jest promowanie i wzmacnianie
mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Aglomeracji Wrocławskiej. Jest organizatorem cyklicznych spotkań Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej oraz Giełdy Firm i Przedsiębiorczości. Dzięki działaniom gminnego samorządu, Gmina Kobierzyce stała się bardzo popularna zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych inwestorów.

Gmina Miękinia
Gmina Miękinia rozwija i poszerza strefę aktywności gospodarczej, w której zainwestowało już kilkadziesiąt dużych przedsiębiorstw. Prowadzona polityka skierowana na pozyskiwanie inwestorów zaowocowała m.in. ulokowaniem na jej terenie fabryki firmy Intel Corporation. Władze gminy organizują też cyklicznie spotkania dla lokalnego biznesu w ramach Forum
Przedsiębiorców. Są też inicjatorem powołania do życia Klastra Energii i Wodoru MKlaster, który ma na celu budowę lokalnego rynku energii.

Wschodząca gwiazda biznesu

BZB UAS
BZB UAS specjalizuje się w projektowaniu, integracji i produkcji Bezzałogowych Systemów Latających oraz w świadczeniu usług z ich wykorzystaniem, które dodatkowo wspierane są przez programy wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji. Spółka jest partnerem i dystrybutorem największych światowych marek związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Rite NRG
Rite NRG zapewnia swoim klientom zespoły składające się z osób o odpowiednich umiejętnościach technicznych, idealnie dopasowane do ich kultury organizacyjnej, co pozwala na szybkie i bezpieczne osiąganie celów biznesowych. Firma nieustannie rośnie i zdobywa nowe rynki. W 2023 roku zajęła 14. miejsce w rankingu 100 najszybciej rozwijających się organizacji na świecie.

Identt Sp. z o.o.
Identt to polsko-szwajcarski start-up technologiczny, który w 2017 r. wprowadził na rynek europejski pionierskie rozwiązania pozwalające na automatyczne sprawdzanie tożsamości oraz weryfikację biometryczną użytkowników. Rozwiązania bazują na najnowszych technologiach z zakresu sztucznej inteligencji, głębokich sieci neuronowych oraz kryptografii. Z rozwiązań firmy korzystają niemal wszystkie największe polskie banki oraz liczne organizacje z różnych branż w kilkunastu krajach Europy i Afryki.

Zielona transformacja

Archicom S.A.
Archicom to deweloper, który podczas planowania każdej nowej inwestycji kładzie nacisk na aspekty zastanej naturalnie zieleni, a także zachowanie bioróżnorodności. Szczegółowa inwentaryzacja flory przy współpracy z zewnętrznymi ekspertami pozwala zminimalizować
ingerencję w dany ekosystem. Firma dąży do podnoszenia efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2, odpowiednio dobiera materiały, poddaje je recyklingowi i zobowiązuje do podejmowania dobrych praktyk swoich podwykonawców.

Hewea sp. z o.o.
Hewea sp. z o.o. jest jedynym w Polsce dystrybutorem automatycznego systemu odbioru odpadów PRESKO. Jego wdrożenie pozwala całkowicie zrezygnować z wiat śmietnikowych i zastąpić je zielenią. Umożliwia zorganizowanie na nowo przestrzeni publicznej, wspiera
gospodarkę cyrkularną, pozwala przeciwdziałać wyspom ciepła, poprawia estetykę otoczenia, tworząc nową jakość życia na miejskich osiedlach.

Naturalna Energia Plus Sp. z o.o.
Naturalna Energia Plus Sp. z o.o. to dostawca instalacji dla mikrobiogazowni i małych biogazowni rolniczych w Polsce, które niwelują emisyjność produkcji zwierzęcej, minimalizują jej ślad węglowy oraz ograniczają wypłukiwanie azotu do wód gruntowych. W ostatnich 8 latach firma uruchomiła ponad 60 takich obiektów w polskich gospodarstwach. Od grudnia ubiegłego roku realizuje podobne inwestycje również na Litwie,
Łotwie i w Estonii.

Współpraca nauki i biznesu

System biometrycznej weryfikacji żywotności obiektu
System biometrycznej weryfikacji żywotności obiektu to projekt, nad którym pracują naukowcy z Wrocławia oraz Uniwersytetu Georgii w USA. Jego celem jest opracowanie systemu opartego na algorytmach sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, pozwalającego na sprawdzenie czy np. do banku loguje się właściwa osoba, czy może ktoś się pod nią podszywa. Docelowe rozwiązanie znajdzie także zastosowanie w innych procesach
umożliwiających identyfikację lub autoryzację danej osoby, np. w potwierdzaniu transakcji czy tożsamości przy podpisie elektronicznym.

Touchless
Projekt Touchless oparty jest na interdyscyplinarnej współpracy między uczelniami, jednostkami naukowymi i firmą SoftServe, której celem jest rozwijanie technologii haptyki powietrznej. Generuje ona niewidoczne sygnały, co umożliwia wywołanie wrażeń dotykowych w powietrzu. Trzymając rękę nad płaskim urządzeniem z dziesiątkami małych
przetworników, można poczuć puls osoby siedzącej obok czy tekstury różnych materiałów. Ma to ogromny potencjał w wielu dziedzinach, takich jak rozrywka, medycyna czy przemysł.

Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Lasertex do badań dokładności wolumetrycznej maszyn CNC i CMM
Firma Lasertex jest producentem laserowych systemów pomiarowych oraz laserowych wzorców częstotliwości i długości fali. 80% jej produkcji jest eksportowana do 40 krajów na całym świecie. Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Lasertex do badań dokładności wolumetrycznej maszyn CNC i CMM to projekt realizowany od 2017 roku
we współpracy z Politechniką Wrocławską, z którą przedsiębiorstwo działa już od wielu lat. Przedsięwzięcie jest finansowane przy wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.