Nominowani Nagroda dla Pioniera Wieku Cyfrowego
Nominowani – Nagroda dla Pioniera Wieku Cyfrowego
9 października 2019
Nominowani Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój
Nominowani – Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój
11 października 2019
Show all

Nominowani – Nagroda za działania proekologiczne

Nominowani Nagroda za działania proekologiczne

Kategoria skierowana jest do wszystkich firm, które wdrożyły działania w obszarze CSR. W tej edycji konkursu zwracamy szczególną uwagę na działania proekologiczne, wynikające zarówno ze spełniania wymogów prawnych w dziedzinie ekologii, jak i te idące dalej. Docenimy praktyki niwelujące wpływ prowadzenia biznesu na środowisko naturalne oraz zachęcanie pracowników do podejmowania ekologicznych, osobistych wyzwań w codziennych czynnościach, przy czym przy ocenie danego zgłoszenia Kapituła weźmie w szczególności pod uwagę te podmioty lub instytucje, które wykraczają poza działania, do których zobowiązane są z mocy obowiązującego prawa. Nie pomijamy jednak pozostałych obszarów CSR – zwrócimy uwagę zarówno działania na rzecz poszczególnych interesariuszy firmy, jak i udział w przedsięwzięciach realizowanych w ramach partnerstw międzysektorowych. Warto wskazać także na próby mierzenia efektywności podejmowanych działań w obszarze CSR, jak również sposoby komunikacji elementów społecznej odpowiedzialności biznesu na zewnątrz, np. poprzez wydawanie zintegrowanych albo odrębnych raportów dotyczących działań niefinansowych przedsiębiorstwa lub zaangażowanych instytucji.


W 16. edycji Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza nominowani do nagrody za działania proekologiczne są:

Giant Lazer sp. z o.o. – firma, która zrealizowała ponad 25 projektów VR/AR w Polsce i za granicą. Tworzy aplikacje edukacyjne z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Służą one głownie do szkoleń dla przemysłu. Spółka jest też autorem projektu promocyjno-edukacyjnego cyfrowej prezentacji Dolnego Śląska przygotowanej dla Urzędu Marszałkowskiego. Giant Lazer jest również autorem projektu Trash Rage – platformy do nauki o ekologii, dopasowanej do warunków szkolnych. To zarówno gra VR jak i rewolucyjne podejście do edukacji. Stanowi implementację idei, że najlepiej uczymy się przez doświadczenie. Jest to możliwe dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości. Pierwszym tematem projektu został wybrany recykling. Według twórców Trash Rage było to celowe działanie, ponieważ zanieczyszczenie środowiska odpadami, a szczególnie plastikiem, to ostatnio mocno dyskutowany temat i warto się mu przyjrzeć również w szkole. Z kolei film Trash Rage o jednorazowym plastiku dotarł do prawie 24 tys. osób i był udostępniany przez wielu znanych influencerów ekologicznych. Sukcesem zakończyła się również kampania Trash Rage na Wspieram.TO. Wkrótce powstanie też pierwszy na świecie komiks w technologii rozszerzonej rzeczywistości o tematyce ekologicznej.

Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. – spółka z Dzierżoniowa, bardzo aktywnie i skutecznie działająca w obszarze CSR. Od wielu lat prowadzi proekologiczne inwestycje wodno-ściekowe pozyskując na ten cel środki unijne. Jednym z ostatnio zrealizowanych działań proekologicznych była budowa kolektora sanitarnego z Piławy Górnej do oczyszczalni ścieków w Bielawie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Dolnośląskiego. Celem przedsięwzięcia była likwidacja przestarzałej i wysoce awaryjnej  oczyszczalni  ścieków w Piławie Górnej i przerzut ścieków do nowoczesnego obiektu tego typu w Bielawie. Dzięki temu większy obszar został objęty systemem kanalizacji sanitarnej, co wiąże się również z ograniczeniem procesu przedostawania się do wody i gleby niebezpiecznych substancji, zagrażających życiu i zdrowiu ludzi. Umożliwia to również dotrzymywanie bezpiecznych wskaźników emisyjnych w odniesieniu do pozostałych substancji zagrażających ekosystemom wodnym. Projekt korzystnie wpłynął na stan środowiska naturalnego, czystość wód i gleby oraz dostosowanie gospodarki wodno-ściekowej gminy do wymagań polityki ekologicznej Unii Europejskiej. W 2018 r. spółka otrzymała nagrodę „Eko Mistrzowie dolnośląskiej ekologii” za wzorcowo realizowane zadania w latach 1993-2018 r. dotyczące ochrony wód i gospodarki wodnej, przyznane przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

Ultimo S.A. – jedna z czołowych firm zarządzających wierzytelnościami, specjalizująca się w zakupie konsumenckich wierzytelności masowych, szczególnie z sektora bankowego i pożyczkowego oraz w windykacji należności przeterminowanych. Swoje działania koncentruje na osobach zadłużonych, którym oferuje wsparcie podczas wychodzenia z długów. Ultimo S.A. aktywnie wdraża działania realizujące ideę firmy odpowiedzialnej społecznie, również związane z ekologią. W 2018 roku spółka przeniosła swoją siedzibę do biurowca Green2Day, który jest najwyższej klasy nowoczesnym i ekologicznym budynkiem. W swoim biurze oszczędza do 25% energii, m.in. dzięki czujnikom ruchu, które wyłączają światło, kiedy nikt nie przebywa w danej części biura. Dzięki efektywnemu systemowi obiegu wody zużywa jej do 45% mniej. Od kilku lat pracownicy solidarnie segregują śmieci, całkowicie zrezygnowano także z plastiku w firmie. W 2018 roku z inicjatywy załogi został utworzony CSR Team, działający w formie wolontariatu pracowniczego. Często organizuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska. Jedną z nich jest postawienie na dachu budynku Green2Day uli dla pszczół i zasiedlenie ich. Zespół przeprowadził też akcję „Ubrania do oddania””. Dzięki niej zebrano ponad 200 kg niepotrzebnych ubrań, które sprzedano, a pozyskane pieniądze zostały przekazane na pomoc zwierzętom. Co roku, w październiku, prowadzona w firmie prowadzona jest zbiórka produktów dla zwierząt ze schroniska – karmy, zabawek oraz kocy. Pracownicy odwiedzają również Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Przekazali też darowiznę na zakup specjalnej karmy weterynaryjnej. W ramach wolontariatu pracowniczego ekipa Ultimo brała również udział w akcji „Sprzątanie Świata”.

Gratulujemy!

Nominowani Nagroda za działania proekologiczne